Zaregistrujte se a získejte zvýhodněné ceny na značku BrainMax! Registrujte se ZDE.

Jak vybrat správné boty na cvičení? Proč je dobré se jim věnovat?

Při výběru bot na cvičení je důležité věnovat pozornost jejich funkčnosti, stabilitě, pohodlí a ochraně kotníku. Tyto faktory totiž ovlivňují účinnost cvičení a zdravotní stav nohy. Správně zvolené boty na cvičení také pomáhají správně rozložit tlak a zajistit odpružení při pohybu. Je tedy důležité se jim věnovat stejnou pozornost jako samotnému cvičení. Cílem tohoto článku je poskytnout návod jak vybrat správné boty na cvičení, proč je dobré se jim věnovat a co by měli zohlednit při jejich výběru.

Jak vybrat boty na běhání

Faktory ovlivňující výběr bot na cvičení

Abyste si mohli vybrat správné boty na cvičení, je třeba zohlednit několik klíčových faktorů. Ty jsou následující:

  • Typ cvičení: Typ cvičení, které plánujete provádět, je jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru bot. Boty na běh, fitness, crossfit, atletiku, a jiné typy cvičení se totiž liší svými specifickými funkcemi.
  • Tvar nohy a podpora archu: Tvar vaší nohy a podpora archu jsou dalšími faktory, které ovlivňují volbu bot. Některé boty jsou například speciálně navrženy pro plochou nohu, zatímco jiné poskytují větší podporu pro nárt. Tyto faktory byste měli vzít v úvahu, pokud máte specifické požadavky na své boty.
  • Zdravotní stav: Zdravotní stav vašich nohou a kotníků také ovlivňuje výběr bot. Pokud máte například problémy s koleny, může být pro vás vhodnější boty s vyšší oporou kolene.

Určitě se tedy ptáte, jaké boty si koupit, pokud vám vaše staré odešli do věčných lovišť, nebo se cvičením začínáte. Autor tohoto článku doporučuje boty na běhání venku Salomon SUPERCROSS 4. Tyto boty mají ideální vzorek na běhání v přírodě. Nejvíce mi na nich vyhovuje jejich zavazování, kdy vám nikde nečučí tkaničky od bot. Boty mají pevnou patu a velikostně sedí standardně, tedy se dají pořídit i přes internet. Zároveň s botami samozřejmě chodím i na pěší túry, pokud si nebere pohorky. Zároveň jsem pro vás našli i článek s nejlepšími běžeckými botami, kde naleznete jejich srovnání a další užitečné rady.

Pokud byste přemýšleli nad botami do tělocvičny nebo na běhání po asfaltu tak opět z osobních zkušeností doporučujeme 

marc-rafanell-lopez-eEm_qDRZypk-unsplash

Kritéria pro výběr správných bot na cvičení

Abyste se mohli rozhodnout, jaké boty jsou pro vás ty pravé, je třeba zohlednit následující kritéria:

  • Funkčnost a stabilité: Funkčnost a stabilitu bot byste měli brát jako jedno z nejdůležitějších kritérií. Boty by měly být vybaveny funkcemi, které jsou pro daný typ cvičení vhodné, jako například odpružení pro běh, stabilitu pro cvičení s váhami nebo pevnost pro trénink agility.
  • Pohodlí a odpružení: Pohodlí a odpružení jsou dalšími faktory, které byste měli brát v úvahu. Boty by měly být pohodlné na noze, a zároveň by měly poskytovat dostatečné odpružení pro vaše klouby. Tyto faktory jsou důležité, abyste se mohli soustředit na své cvičení a zároveň si udržet pohodlí.
  • Ochrana kotníku: Ochrana kotníku je důležitým faktorem při výběru bot. Boty by měly poskytovat dostatečnou podporu kotníku, aby se snížilo riziko zranění. Boty s vyšším středem těla a pevnější podporou kotníku jsou ideální pro cvičení, které zahrnuje více pohybu.
  • Správné rozložení tlaku: Správné rozložení tlaku na noze je klíčovým faktorem při výběru bot. Boty by měly rozložit tlak rovnoměrně po celé noze, aby se snížilo riziko bolesti a zranění. Tyto faktory jsou důležité, abyste mohli cvičit efektivně a zároveň udržet své nohy zdravé.

Pokud se budete řídit těmito kritérii, měli byste být schopni vybrat boty

Tipy pro výběr správných bot na cvičení

Když se rozhodujete mezi různými modely bot na cvičení, je důležité, abyste si je nejdříve vyzkoušeli. Zkontrolujte, zda vám boty správně padnou, jestli vám umožňují volný pohyb a zda vás neomezují. Pokud to není možné, zvažte nákup bot s možností vrácení nebo výměny.

Kromě pohodlí a funkčnosti je také důležité zvážit kvalitu materiálu a zpracování. Boty by měly být pevné a odolné, aby mohly vydržet náročné cvičení. Sledujte, zda jsou švy a tkaničky kvalitně provedené a zda se neprojevují žádné vady.

Při výběru bot na cvičení je důležité brát v úvahu i typ cvičení, které budete provádět. Boty pro běh by měly být odlišné od bot na crossfit nebo jógu. Zvažte vhodnost bot pro vaše cvičení a vybírejte takové, které budou splňovat vaše požadavky.

Modio.cz je výborným místem pro srovnání cen bot na cvičení. Zjistíte, kde můžete najít ty nejlepší nabídky a ušetřit tak peníze. Navíc můžete porovnat různé modely a vybrat takové, které vám nejlépe vyhovují. Tak neváhejte a využijte výhody srovnávače cen Modio.cz!

Shrnutí na závěr

Výběr správných bot na cvičení je pro zdravý pohyb a prevenci zranění velmi důležitý. Je třeba brát v úvahu typ cvičení, tvar nohy a zdravotní stav, funkčnost, stabilitu, pohodlí, odpružení, ochranu kotníku a správné rozložení tlaku. Je důležité vyzkoušet boty před nákupem a zvážit kvalitu materiálu a zpracování.

Najdete nás i na MALL.CZ

comgate-footer