Zaregistrujte se a získejte zvýhodněné ceny na značku BrainMax! Registrujte se ZDE.

Co je to protein

Proteiny, česky bílkoviny, jsou základními stavebními látkami všech buněk v organismu a zároveň i stavební látky pro naši svalovou hmotu. Protein je vynikající volbou pro profesionální sportovce i rekreační sportovce, podporuje různé cíle včetně zotavení, získání svalové hmoty a ztráty tuku.

Protein není jen pro kulturisty, kteří jej používají pro růst svalů. Proteiny čili bílkoviny jsou pro každé tělo naprosto stěžejní stavební jednotkou. Za pocitem hladu, či bouřlivou chutí na sladké stojí právě chybějící bílkoviny. Signály těla jsou proto velmi výrazné. Každá bílkovina má v těle svou funkci. Bílkoviny jsou důležité pro stavbu a obnovu všech tkání, jsou součástí hormonů a imunitních látek, jsou nutné pro růst.

Proč jsou proteiny tak důležité?

Bílkoviny jsou složeny převážně z aminokyselin a o těch je známo, že jsou základem regenerace celého organismu, hlavně svalové hmoty, šlach a kloubů, a působí i na elasticitu pleti. Nesportující jedinec by měl mít denní příjem bílkovin 1 g/kg hmotnosti. Sportovec alespoň 1,5 g/kg hmotnosti, máme na mysli rekreačního sportovce se 2–3 tréninky týdně. Jednoduše a laicky, při tréninku nebo jakékoliv jiné fyzické zátěži tělo spotřebovává hlavně sacharidy z glykogenových zásob, a pokud jich má nedostatek, „požírá“ i vlastní svalovou hmotu.

Kdy a jak často užívat protein?

Protein zařaďte 1–3 krát během tréninkového dne. Ideální variantou je v tyto dny zařadit stravu bohatou na bílkoviny, proteinový nápoj a dále pak podle potřeby zařadit suplementy jako součást pokrmů během dne. Díky práškovým proteinům můžete snadno obohatit také své oblíbené smoothie nápoje, jogurty nebo obilné kaše.

Fitness komunita obvykle doporučuje užívat proteinový doplněk 15–60 minut po cvičení, kdy nastává období tzv. „anabolického okna“. Tělo v tomto čase nejlépe vstřebává živiny. Podle mezinárodní společnosti pro sportovní výživu je konzumace bílkovin ideální do 2 hodin po tréninku.

Podle studií, které byly během let provedeny, je zásadní zaručit dostatečný příjem bílkovin během celého dne, ideálně v rámci každého konzumovaného jídla. Jenom tak bude zajištěna regenerace svalů, doplnění živin a růst svalové hmoty. V rámci redukčního režimu je dostatečná konzumace bílkovin spojena s pocitem nasycení a tudíž nižším kalorickým příjmem a správnou funkcí metabolismu.

Najdete nás i na MALL.CZ

comgate-footer